תפריט סגור

ניוון מקולרי – מחלת עיניים הקשורה לגיל מגבירה את הסיכון לפרקינסון, מחקר מציע

אנשים הסובלים ממחלת ניוון מקולרי הקשור לגיל (ניוון רשתית – מחלת עיניים המטשטשת את הראייה המרכזית), עלולים להיות בעלי סיכון גבוה יותר לפתח מחלת פרקינסון, כך עולה ממחקר רטרוספקטיבי מבוסס על אוכלוסייה טייוואנית.

המחקר שנקרא בשם "סיכון מוגבר למחלת פרקינסון בקרב חולים בעלי ניוון מקולרי הקשור לגיל" פורסם בכתב עת רפואי. ניוון מקולרי הקשור לגיל – AMD, הוא מחלת עיניים הגורמת לעיוורון אצל קשישים ולרוב משפיעה על אנשים מעל גיל 55. פרקינסון גם היא מחלה הקשורה בהזדקנות ויש המסווגים את שתי המחלות כהפרעות נוירודגנרטיביות.

אישוני העיניים יכולים להיות חלון להערכת המחלה

מחקרים קודמים הציעו כי חולי פרקינסון הינם בעלי סיכון גבוה יותר לניוון מקולרי הקשור לגיל. כאמור, ניוון מקולרי הקשור לגיל (או AMD, או ניוון רשתי) הוא מחלת עיניים המביאה לעיוורון טוטאלי אצל קשישים וברוב המקרים משפיעה על אנשים מעל גיל 55. למרות ההערכות החוזרות ונשנות, לא הצליחו החוקרים להסביר מחלות פוטנציאליות נוספות או מחלות נלוות.

החוקרים סקרו נתונים ממסד הנתונים הלאומי של ביטוח הבריאות הלאומי של טייוואן ובמיוחד את מסד הנתונים של ביטוח בריאות 2000. בסך הכל, ניתחו החוקרים נתונים הלקוחים מ-20,848 אנשים. מתוכם 10,424 הינם בעלי AMD כשהגיל הממוצע של המשתתפים עמד על 70.4 מתוכם 49.2% נשים. 10,424 מתוך המשתתפים לא סבלו מ-AMD, בעלי גיל ממוצע של 70.3 שנים ומתוכם 49.2% נשים. המטופלים בקבוצות שתיהן היו במעקב במשך חמש וחצי שנים.

השכיחות של מחלות נלוות הייתה גבוה יותר באופן מובהק בקבוצת ה-AMD (91.33%) בהשוואה לקבוצה ללא ה-AMD (82.13%). השימוש בתרופות לרבות סטטינים (תרופות המשמשות להורדת כולסטרול) וחוסמי תעלות סידן המשמשים להורדת לחץ הדם – היה בעל שיעורים שונים בין שתי הקבוצות.

קשר בין AMD  ובין פרקינסון

לאחר מבחנים נוספים הנתונים גילו כי יש סיכון גבוה לפרקינסון בקרב בעלי AMD יותר מאשר בקרב אנשים שאינם סובלים מ-AMD. באופן ספציפי יותר ניתן לומר כי סיכון זה היה גבוה משמעותית בקרב חולים מעל גיל 60 הסובלים מיותר ממחלה נלווית אחת.

קשר משמעותי נמצא בין סיכון מוגבר לפרקינסון ו-AMD נמצא דווקא בקרב בעלי אוסטיאופורוזיס, סוכרת ויתר לחץ דם. השימוש בסטטינים וחוסמי תעלות סידן היה קשור גם לסיכון מוגבר משמעותית לפרקינסון ו-AMD. לפיכך, ניתן לומר כי פרקינסון קשור לניוון רשתי וכל אחד מהם יכול להוות מנבא של האחר כך שיש לשים לב להופעת כל אחד מהתסמינים.

אין תגובות
דילוג לתוכן