תפריט סגור

כמה דברים שכדאי לדעת לקראת ניתוח קטרקט

קטרקט הוא תופעה רפואית שגורמת להופעת עכירות בעין שגורמת להפרעה בראייה. עין בריאה היא עין שהעדשה שלה שקופה לחלוטין ומאפשרת תמונה ברורה וחדה. ככל שהעכירות של הקטרקט בולטת יותר, כך נפגעת היכולת לראות טוב וברור. על כן, רופאים ממליצים לאנשים שסובלים מקטרקט לעבור ניתוח קטרקט, בו מוסר הקטרקט וניתן לשוב ולראות תמונה בהירה וצלולה.

למה הקטרקט מופיע ואיך אדע אם אני זקוק לניתוח קטרקט?

קטרקט מופיע בעיקר אצל אנשים בגיל מתקדם – בין 60 ל-70. במקרים מסויימים היא עשויה להופיע גם קודם לכן. בנוסף, תופעות גופניות שונות יכולות אף הן לגרום לקטרקט ולהביא לבסוף לצורך בניתוח קטרקט, כמו: מחלת הסוכרת, בעיות תזונתיות שונות שנגרמות במחסור באנזימים שגורמים לפירוק חומרים שונים בגוף. כשהגוף לא מצליח לפרק את אותם חומרים הם נוטים להצטבר במקומות שונים בגוף, כמו למשל בעין – כך נוצר קטרקט. בניתוח קטרקט למעשה מסירים את אותה הצטברות ומאפשרים לאדם שלקה בתופעה לחזור ולראות באופן תקין. במקרים אחרים קטרקט יכול להיגרם בשל חבלה בעין, קטרקט מולד או תרופות שגורמות לתופעה.

איך נראה קטרקט ובאיזה שלב יש לבצע ניתוח קטרקט?

הסימנים לקטרקט הם קודם כל עכירות  בעדשת העין. בדרך כלל, בתחילה, העכירות מאד קלה ובקושי מורגשת אך אט אט היא מתגברת עד שהיא מפריעה מאד לראייה. כאשר העכירות הופכת למשמעותית, היא יכולה לגרום לראייה מטושטשת, לפגיעה בראייה בלילה, לראייה כפולה, קושי לראות ללא תאורה חזקה, תמונה חומה. בדיקה אצל רופא עיניים תוכל להבהיר כיצד פוגע הקטרקט בראייה ומה מצבו של הקטרקט ולהחליט מתי נכון לבצע ניתוח קטרקט.

כדאי גם לקרוא: ניתוח קטרקט פרטי – האם אפשר לבצע ניתוח קטרקט פרטי?

אפשר לטפל בתופעה גם ללא ניתוח קטרקט?

בשלבים בהם הקטרקט לא מפריע לראייה אפשר בהחלט להסתפק במעקב אצל רופא עיניים. החלפה של משקפי הראייה באופן תכוף תוכל לדחות מעט את קיום הניתוח. בשלב בו הקטרקט פוגע ממש ביכולת לראות ובאיכות החיים וכשהמשקפיים כבר אינן עוזרות בשיפור הראייה, כדאי בהחלט לחשוב על ניתוח קטרקט.

האם ביצוע ניתוח קטרקט בגיל מבוגר הוא מסוכן?

ניתוח קטרקט הוא ניתוח שמבוצע בדרך כלל בגילאי זקנה. זהו ניתוח שמבוצע בהרדמה מקומית וניתן לבצע אותו בכל גיל. ביצוע הניתוח תלוי אך ורק במצבו הרפואי של הפציינט. דווקא בגיל הזקנה חשוב מאד לעשות מה שניתן כדי לשפר את איכות הראייה, שכן ירידה בתחושתיות עלולה לגרום לירידה גם בתחומים אחרים בחיים ולפגוע בשגרת היומיום ובאיכות החיים.

אין תגובות