תפריט סגור

סובלים מעין יבשה? כך מאבחנים את הבעיה ממנה אתם סובלים

עין יבשה היא תופעה נפוצה ולא נעימה שרבים בציבור סובלים ממנה. הסיבות להישנות התופעה קשורות לעתים רבות לאורח החיים של האדם הלוקה בתופעה, לסביבה בה הוא חי, לסוג העבודה שלו, לתרופות שהוא נוטל ועוד.

יובש בעיניים יתבטא בדרך כלל באדמומיות בעיניים, בגרד, בתחושת כאב או אי נוחות, בדמעות מוגברות ועוד.

כיצד מאבחנים עין יבשה?

הרופא המטפל יבדוק את חלקה החיצוני של העין ויוודא כי אינכם סובלים מדלקת בעפעפיים או מבעיה אחרת בעפעפיים. לעתים דלקת בעפעפיים יכולה להיות טריגר ליובש בעין. לאחר מכן, יבדוק הרופא בעזרת טיפות עיניים מיוחדות אם יש נזק לקרנית או ללחמית שממנו ניתן ללמוד על יובש בעין. עוד יבדוק הרופא את קצב אידוי הדמעות ואת מידת הייצור שלהן (בדיקה המכונה מבחן שירמר).

מבחן שירמר היא בדיקה שמאפשרת להעריך כמה דמעות נוצרות בעין במהלך מספר דקות. על החלק התחתון של העין מניחים נייר מיוחד ולאחר זמן מה מודדים את מידת הרטיבות שלו. עוד ניתן לצבוע את החלק החיצוני של העין בצבע פלורסנטי וכך לזהות סימנים ליובש בעין.

מומלץ לקרוא: דלקת עפעפיים – מה זה דלקת עפעפיים?

איך נכון לטפל בעין יבשה?

אם אתם סובלים מיובש קל בעין הטיפול יהיה לרוב בעזרת תחליפי דמעות בלי חומר משמר. הרופא בדרך כלל ימליץ גם לשתות הרבה, לא להרכיב עדשות מגע ולשהות בסביבה פחות יבשה. כשמדובר ביובש כבד יותר, דבר שיכול לגרום לסבל של ממש, ישנם מוצרים מגוונים ויעילים ליובש קשה במיוחד: טיפות עיניים חזקות ומתקדמות, משחה שתפקידה לשמור על לחות העין, תרופות נגד דלקת בעין, פקקים מסיליקון שחוסמים את מעבר הדמעות לאף, עדשות מגע ייחודיות ועוד. במידה ותחושת היובש לא משתפרת למרות השימוש במוצרים שכתובים כאן יש לפנות לטיפול רפואי אצל רופא עיניים מוסמך.

תחליפי דמעות? יש דבר כזה?

כן. בהחלט. מדובר בתכשירים שמטרתם לתת לעיניים לחות מספקת, למנוע התאדות של הדמעות ולמנוע הופעה של זיהומים בעיניים. בתחליפי דמעות ישנם חומרים שמנוניים שמספקים לעיניים שכבת הגנה ולחות שמגינה על רקמות העין הריריות. בנוסף, יש בהם גם חומרים שמונעים אידוי של הדמעות (שמן קיק למשל). לעתים ישנם גם חומרים משמרים שגורמים לעקצוץ או לגירוי בעין. בשל כך מטופלים רבים מעדיפים להשתמש בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.

בשווקים ובבתי המרקחת ישנם סוגים רבים של תחליפי דמעות, במשחה, בג'ל או בטיפות והם שונים אחד מהשני בהיעדרם או בקיומם של חומרים משמרים, ברמת הצמיגיות של התכשיר, ביעילותו ועוצמתו ובמשך תוקפו לאחר הפתיחה.

אין תגובות